Niejednokrotnie da się słyszeć, że tak zwane stare budownictwo posiada niskojakościowe instalacje elektryczne. Często są one nieprawidłowo zabezpieczone, co może prowadzić do zwarcia, a w najgorszym przypadku nawet i pożaru. Co zrobić, aby uniknąć złego zabezpieczenia kabli? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy w poniższym tekście.
Jakie są efektywne sposoby uszczelnienia?
Często okazuje się, że źle zabezpieczone kable potrafią się przecierać, a co za tym idzie, ich zewnętrzna warstwa ulega zniszczeniu, co może doprowadzić do niebezpiecznego zwarcia. Aby uniknąć tego typu sytuacji, mamy takie możliwości jak przepust kablowy gumowy czy koszulka lub rurka termokurczliwa. Można z dużym powodzeniem zastosować oba rozwiązania, dzięki czemu uniknie się ryzyka eksploatacji przewodów niemalże do minimum.
Przepusty kablowe
Wykorzystywane są do efektywnego i bezpiecznego przeprowadzenia kabla przez ścianę lub obudowę urządzenia elektrycznego. Inna nazwa na ten element to dławik. Przez usztywnienie przeprowadzanego odcinka kabla, uniemożliwia jego załamanie, a co za tym idzie, przedłuża jego żywotność oraz zapobiega ewentualnemu przecieraniu się warstwy izolacyjnej. Ponadto chroni przewód przed możliwością przecięcia go przez metalową obudowę urządzenia, a także skutecznie chroni przed wyrwaniem. Przepust kablowy szczelny najczęściej wykonany jest z materiałów sztucznych takich jak guma, rzadziej metal. W specjalistycznych zastosowaniach mogą być wodoszczelne, gazoszczelne, a także odporne na wpływ ciśnienia. Jeżeli konieczne jest przepuszczenie dużej ilości kabli przez ścianę, warto rozważyć uszczelnienie przepustów kablowych. Zapobiegną przed ewentualnymi uszkodzeniami ze względu na zaporę ogniową, wodoszczelność, gazoszczelność, pyłoszczelność, a także ochroną przed szkodnikami i gryzoniami.
Koszulki i rurki termokurczliwe
Rurki, zwane również wężami termokurczliwymi, pozwalają na skuteczną ochronę przewodów przez schowanie kabla we wcześniej wspomnianym elemencie. Koszulki termokurczliwe zmniejszają swoją objętość pod wpływem wysokiej temperatury – zgodnie z nazwą – kurczą się. Dzięki temu możemy założyć tego typu rurkę na przewodzie, a następnie ją podgrzać, aby przyległa do kabla w celu ochronienia go. Istnieje również możliwość, by w ten sposób połączyć kilka wcześniej zaizolowanych przewodów w jeden w celu dodatkowego zabezpieczenia przed przetarciem oraz zwisania luźnych kabli.
Reasumując, możliwości, które zostały przedstawione w tekście, umożliwiają skuteczną ochronę przed różnymi uszkodzeniami mogącymi doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Warto rozważyć obie opcje. Dodatkowo warto pamiętać o regularnej kontroli stanu kabli i sprawdzać, czy nie są przetarte lub w jakiś sposób uszkodzone.